DOĞAL AFETLERE YÖNELİK GEREKLİ HAZIRLIKLAR

Introduction

 Merhaba arkadaşlar, bu web yolculuğumuzda sizlerle doğal afetlere karşı yapılması gereken hazırlıkları öğreneceğiz. Doğal afet; genellikle insanların kontrolü dışında gerçekleşen ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde büyük can ve mal kayıplarına yol açan doğa olaylarıdır. Bu olaylar, çoğunlukla kısa sürelerde gerçekleşir. Başladıktan sonra insanlar tarafından engellenemez. Doğal afetleri önlemek insanoğlunun elinde olan bir durum değil; fakat insanlar bazı önlemlerle can ve mal kayıplarını önleyebilir veya azaltabilir. Peki bu önlemler nelerdir? Doğal afetlere yönelik ne gibi hazırlıklar yapabiliriz? Doğal afet çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Doğal afetlerin çevreye verdiği zararlar nelerdir? Doğal afet durumunda aramamız gereken acil durum numaraları hangileridir? Bu web yolculuğunda, bu soruların cevabını öğreneceksin.

Task

Bu web yolculuğunda, doğal afetin ne olduğunu, çeşitlerini, özelliklerini, çevreye verdiği zararları bunlara karşı alınabilecek önlemleri ve afet sırasında arayabileceğimiz acil durum numaralarının neler olduğu hakkında bilgi sahibi olacaksın. Bu bilgiler ışığında bir power point sunusu hazırlamalı ve sunuyu değişik görsel öğelerle, videolarla desteklemelisin. Daha sonra bu power point sunusu eşliğinde sınıfta bir sunum yapmalısın.
 

Process

Yaptığın araştırmalardan öğrendiğin bilgiler ışığında bir sunum hazırlamalısın. Doğal afetin ne olduğunu, çeşitlerini, özelliklerini, çevreye verdiği etkileri ve buna karşı alınabilecek önlemler hakkında araştırma yapmalısın ve bunlar ile ilgili video ve görselleri sunuya eklemelisin. Afet durumlarında yardım alabilmek için aramamız gereken numaraları öğrencilere aktarmalısın. Doğal afetlerin zararlarını önlemek için yapabileceklerimizin çevremizdeki canlı ve cansız varlıklar için ne kadar önemli olduğunu kendi cümlelerinle anlatmalısın. Doğal afet sırasında yapmamız gerekenleri sınıfta tatbikat yapıp canlandırmalısın.
 

Evaluation

Değerlendirme Kriterleri

Yetersiz(1)

Orta(2)

Yeterli(3)

Puan

İçerik iyi araştırılmış ve iyi organize edilmiştir.

 

 

 

 

 metinler, konu sıralaması ve sayfa düzeni açısından konunun ve görselliğin çok iyi anlaşıldığını göstermektedir.

 

 

 

 

Yapılan sunum etkili değil. Anlatım oldukça sıkıcı.

 

 

 

 

videolarda konu karmaşık anlatılmış ve konunun öğrenilmesini sağlamıyor.

 

 

 

 

Yapılan tatbikat öğrencilerin afet durumunda yapılması gerekenlerle ilgili öğretici bir etkinlik olmuş.

 

 

 

 

Toplam

 
Conclusion

 Webquest yolculuğunu tamamladın. Yukarıda belirtilen tüm süreçleri iyice anlayıp ödevlerinizi de bu süreç doğrultusunda istenilen şekilde yapmanız halinde yukarıdaki değerlendirme formunun en alt kısmında güzel ve verimli bir çalışma yaptığınızı görebilirsiniz.

Credits
Teacher Page

Bu Web sorgusu 4.sınıf Sosyal Bilgiler dersinde kullanılabilir
İlgili kazanimlar: S.B.4.3.6.Doğal afetlere yönelik gerekli hazırlıkları yapar.