Melodika Çalıyorum

Introduction

 Merhaba, 

    Müzik hayatımızın her anında bizimle birlikte olan bir sanat dalıdır. Üzüldüğümüzde, sevindiğimizde, dans etmek için, ya da bir eğlencede hep müzik vardır. Hele bir de enstrüman çalarak müzik üretmen insanı rahatlatır, dikkatini toplar, başarı duygusunu tattırır…İşte bu yüzden her insanın hayatında en az bir enstrüman olmalıdır. Unutma, “Müzik ruhun gıdasıdır…”

    Evde kaldığımız bu günlerde, uzaktan eğitim ile derslere devam ederken sanat etkinliklerimizi de aksatmayalım diye size güzel bir web macerası hazırladım. Şimdi bir müzisyen olmaya ya da notaların ve müziğin güzel dünyasına adım atmaya var mısın? Bu çalışmada bir enstruman ile tanışacak, notaları tanıyacak ve bir eser üzerinde çalışacaksın...Bunun için öncelikle yapman gereken bir melodika edinmek, alışveriş için iyi bir araştırma yapmalısın.... Daha sonra da verilen görevleri dikkatle okumalı ve hepsini doğru sırayla yapmalısın...

   Şimdi artık bir müzisyen adayısın... 

   Haydi göreve hazırsan başlayalım!...

Task

Bu çalışmada sana verilen görev,

1- Öncelikle melodika hakkında bilgi edinmek , notaların yerini , adlarını öğrenmek ve sesleri tanımak.

2- Verilen egzersizleri yapmak.

3- Daha sonra en beğendiğin şarkıyı melodika üzerinde çalmaya çalışmak.

4- Şarkıyı çalmaya hazır olduğunda, büyüklerinden yardım alarak şarkıyı çalarken video kaydı almak.

5- Kaydettiğin videoyu eba sisteminde sınıf paylaşım grubuna yüklemek.

Tüm bu basamakları sırasıyla yaparak bu görevi tamamlamalısın...

Process
Evaluation

 

Tüm mesaj tamamladıysan, Eba yüklediğin sınıf arkadaşların 1-5 arasında puanlayacaktır. Sen de arkadaşlarının notlarını mutlaka puanlamalısın. Onun öğrencisi bir kere verilecektir.  

Eski tabloya göre bir değerlendirme yapılacaktır.

 

 

 

 

Değerlendirme Ölçeği

 

1-5 arası puanlanır

 

Çalışmaları yeterli düzeyde tamamlamıştır.

 

 

 

 

Enstrumanı doğru çalabiliyor mu?

 

 

 

 

Şarkıyı istenen düzeyde çalmıştır.

 

 

 

 

 

Arkadaşlarından aldığı puan

 

 

 

TOPLAM PUAN

 

(20 pan üzerinden değerlendirilir)

 

 

 

 

 

Conclusion

         Tüm görevleri tamamladın, artık melodika enstrümanını tanıyor ve üzerindeki notaların yerlerini öğrendin, hayatına bir enstrüman kattığın için ve gösterdiğin çabadan dolayı seni tebrik ederim…. Müziğin her zaman senin dünyanda yer almasını dilerim…

Teacher Page

     Bu webquest çalışması , Kübra Duygu Uğur ve Büşra Erfiliz Taşbilek tarafından , ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin faydalanması için hazırlanmıştır. 

    Bu çalışma Çanakkale Üniversitesi, Sınıf Eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans , "Bilgi İşlem Teknolojilerinin Okuma Yazma Eğitiminde Kullanılması"  dersi ödevidir.