Witaj, wiosno!

Introduction

Witajcie uczniowie! Czy zdarzyło Wam się kiedykolwiek wiosną pójść na spacer i zobaczyć, jak przyroda budzi się do życia po zimowej drzemce? Wiosna to czas, kiedy ptaki śpiewają, drzewa zaczynają puszczać zielone pąki, a kwiaty zaczynają pięknie kwitnąć. Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się także nowe możliwości do nauki, a my chcemy, abyście mogli się przyłączyć do naszej podróży odkrywania wiosny. W ramach tego webquestu, będziemy razem badać, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w tym czasie roku, jakie gatunki roślin i zwierząt można zobaczyć oraz jakie są oznaki wiosny. Przygotujcie się na fascynującą przygodę, która pozwoli Wam poznać wiosnę na zupełnie nowy sposób!

Task

Waszym zadanie będzie znaleźć ukrywającą się jeszcze nieśmiało, za osłoną zimy, wiosnę. W tym celu będziecie musieli przejść przez szereg zadań, które pomogą wam w podążaniu tropami naszej nieśmiałej, nadchodzącej pory roku. Powodzenia!

 

Podstawą do oceny waszej pracy będzie prezentacja multimedialna, którą macie przygotować w grupie - więcej opisane jest w zadaniu poniżej.

Process

Zadanie 1: Na początek, wejdź na stronę www.pogoda.pl i sprawdź, kiedy dokładnie zaczyna się wiosna. Następnie, za pomocą Internetu lub podręczników, dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w tym czasie roku. Stwórzcie wspólnie listę znaków wiosny.

Zadanie 2: Teraz, w grupie 3-4 osobowej, zaplanujcie wyjście na wiosenne spacery do pobliskiego parku lub lasu. Przygotujcie listę rzeczy, które będziecie potrzebowali, takie jak ciepła kurtka, buty na wiosnę, kosz na śmieci, itp.

Zadanie 3: Podczas waszego spaceru, wykonajcie kilka zadań, takich jak:

  • Znajdźcie i zapiszcie nazwy 5 gatunków roślin, które kwitną wiosną.
  • Znajdźcie i zapiszcie nazwy 5 gatunków zwierząt, które można zobaczyć w tym czasie roku.
  • Znajdźcie i sfotografujcie miejsce, gdzie można znaleźć trwogi wiosennej i narysujcie ją w swoim zeszycie.

Zadanie 4: Po powrocie do szkoły, przygotujcie prezentację multimedialną w programie microsoft powerpoint na temat wiosny. W prezentacji powinny znaleźć się informacje na temat znaków wiosny, gatunków roślin i zwierząt, jakie można zobaczyć w tym czasie roku oraz rysunek dotyczący wiosny.

Evaluation

Ewaluacją pracy będzie przygotowane przez was zadanie:

 

  1. Praca grupowa: Przygotujcie prezentację multimedialną na temat wiosny. Każda grupa będzie miała określony czas na przygotowanie prezentacji, a następnie będzie musiała przedstawić ją przed całą klasą. Ewaluacja będzie polegać na ocenie jakości prezentacji oraz na jej treści.

 

Kryteria ocen – punktacja i sposób oceny wykonania zadań.

  • Kryterium spełnione w całości (kolor zielony)
  • Kryterium spełnione częściowo (kolor żółty)
  • Kryterium do dopracowania (kolor różowy)

Kryteria oceniania

(kryteria sukcesu/nacobezu)

 

 Informacja zwrotna      nauczyciela          

różowy      żółty      zielony

 

Data

Wskazówki do dalszej pracy

  • znacie i potraficie stworzyć listę znaków wiosny

Opis: Kształt      Opis: Kształt      Opis: Kształt

 

  • potraficie zaplanować i przygotować listę potrzebnych rzeczy na spacer wiosną

 

Opis: Kształt      Opis: Kształt      Opis: Kształt

 

 

  • znacie i potraficie zapisać 5 gatunków roślin, które kwitną wiosną

 

Opis: Kształt      Opis: Kształt      Opis: Kształt

 

 

  • znacie i potraficie zapisać 5 gatunków zwierząt, jakie można zobaczyć wiosną

 

Opis: Kształt      Opis: Kształt      Opis: Kształt

 

 

  • potraficie wykonać rysunek dotyczący wiosny

 

Opis: Kształt      Opis: Kształt      Opis: Kształt

 

 

 

 

Conclusion

Źródła:

  • www.pogoda.pl
  • Podręczniki
  • Strony internetowe poświęcone tematyce przyrodniczej
  • Wycieczki do pobliskich parków lub lasów
  • Internetowe portale przyrodnicze: Strony internetowe, takie jak "Nasza przyroda", "Portal o naturze", "Zielony świat" czy "Polska baza gatunków" zawierają wiele informacji o przyrodzie, w tym o wiośnie.
  • Filmy dokumentalne: Filmy dokumentalne, takie jak "Wiosna w przyrodzie", "Świat przyrody wiosną" lub "Wiosenne krajobrazy Polski" mogą dostarczyć uczniom wielu interesujących informacji o wiośnie i jej oznakach.
  •  

  • Strony internetowe parków i rezerwatów przyrody: Parki i rezerwaty przyrody to doskonałe miejsca, aby zobaczyć wiosnę na własne oczy. Na ich stronach internetowych można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat przyrody oraz programów edukacyjnych, które organizowane są dla szkół.

Credits

Pożądane efekty pracy uczniów w ramach webquestu na temat wiosny to przede wszystkim nabyta wiedza na temat znaków wiosny, gatunków roślin i zwierząt występujących w tym czasie oraz zagadnień związanych z ochroną przyrody. Uczniowie powinni także rozwijać umiejętności obserwacji, analizy i wnioskowania na podstawie informacji uzyskanych z różnych źródeł.

Innym pożądanym efektem jest rozwój umiejętności pracy w grupie, gdyż webquest wymaga od uczniów współpracy i dzielenia się informacjami. Ważne jest także, aby uczniowie wykorzystali swoją kreatywność i umiejętności techniczne w przygotowaniu prezentacji multimedialnej lub innych zadań.

Konkludując, praca nad webquestem na temat wiosny może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania uczniów przyrodą i ekologią, a także rozwinięcia ich umiejętności poznawczych i społecznych. Zachęcam do refleksji nad własnym związkiem z przyrodą i jej ochroną oraz do dalszego rozszerzania i pogłębiania wiedzy na ten temat.

 

 

R. D. P.

M. T.